Powstanie sejneńskie, trwające od 23 do 28 sierpnia 1919 roku, było zbrojnym wystąpieniem polskiej ludności na Suwalszczyźnie przeciwko wojskom litewskim. Konflikt miał miejsce w rejonie Sejn, miasteczka położonego na północno-wschodnich terenach odrodzonej po zaborach Polski.
Przyczyną powstania była rywalizacja polsko-litewska o przynależność terytorialną tych ziem po I Wojnie Światowej. Po wycofaniu się wojsk niemieckich, które okupowały te tereny, doszło do napięć między lokalnymi Polakami a Litwinami, roszczącymi sobie prawa do regionu.
Powstanie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową (POW) miało na celu wyzwolenie Sejn spod litewskiej okupacji. W ciągu kilku dni polskie oddziały, wspierane przez ochotników z pobliskich miejscowości, zdobyły miasto oraz okoliczne wsie, zmuszając Litwinów do wycofania się.
Konflikt zakończył się zwycięstwem polskich powstańców, a Sejny i okolice zostały włączone do Polski. Powstanie sejneńskie miało znaczenie nie tylko lokalne, ale i symboliczne, ukazując determinację Polaków do obrony swoich granic i niepodległości. Długoterminowo konflikt ten przyczynił się do dalszych napięć polsko-litewskich w okresie międzywojennym.
Zadanie publiczne „Bohaterowie wieków - planszowa gra edukacyjna dla szkół, drużyn harcerskich i bibliotek” jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego
Projekt realizuje Fundacja Fylion
Fundacja Fylion ul. Partyzantów 54F 33-340 Stary Sącz tel. 604 994 579, https://fylion.org, https://www.facebook.com/FundacjaFylion mail: fundacja.fylion@gmail.com, fylion@fylion.org
Autor gry: Zbigniew Szulczyk Autor grafiki: Yared Negewo Ben Art, https://benartgallery.pl